KOZPN znowu w akcji

Głośno zrobiło się znowu o działaczach KOZPN, czyli Konińskiego Okręgowego Związku Piłkarskiego. Wszystko za sprawą co najmniej dziwnych zasad funkcjonowania lig regionalnych i przydziału do nich drużyn, nad którymi nadzór sprawuje właśnie koniński oddział piłkarskich władz w Polsce.

Dotychczas można było wiele zarzucić Panom z konińskich władz związkowych. W zasadzie konińskich to tylko z nazwy, bo nikogo konkretnego z Konina tam nie było, a raczej nie chciano dopuścić (nie licząc prezesa żeńskiego Medyka, który krótko mówiąc, pociąga za wszystkie sznurki w piłce kobiecej w całym regionie w ogóle). Wystarczy powiedzieć, że w związku na jego czele działają od lat te same twarze, znane doskonale w lokalnej, męskiej piłce, czyli prezes Durczyński z Goliny oraz jego zastępcy: Wasik z Kleczewa (Sokół) i Nowicki z Wrześni (Victoria). Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy, że Górnik Konin był poszkodowany, gdy na miejsce finału regionalnego Pucharu Polski, w którym nasz klub miał walczyć z wyżej notowanym Sokołem, wybrano… stadion w Kleczewie. Wówczas działacze ewidentnie pomogli Sokołowi, w którym prezesem jest Wasik (jednocześnie wiceprezes KOZPN), na wypadek, żeby Górnik na swoim terenie nie sprawił większych kłopotów Kleczewowi. Tłumaczenie działaczy było jeszcze bardziej patologiczne. Podkreślano, że wybrano ofertę Sokoła na organizację finału, ze względu na doświadczenie w organizacji biesiady pomeczowej i całej otoczki dla oficjeli. Oczywiście dodano kilka innych „statutowych” powodów, jak choćby „zbyt późne złożenie dokumentów”, ale każdy normalny człowiek wiedział, że chodzi tylko o to, by finał organizował Sokół z Wasikiem na czele. Kto bardziej zorientowany w konińskim półświatku piłkarskim, i tak doskonale wiedział, że wybór gospodarza finału był już wcześniej ustalony.

Tym razem działacze KOZPN popisali się jeszcze lepszą inwencją twórczą. Nie dość, że nasz region jest słaby, jeśli chodzi o liczbę klubów i poziomów rozgrywek piłkarskich (jest tylko jedna klasa B, która liczy zaledwie kilka drużyn), to jeszcze zasady przydzielania drużyn do poszczególnych klas stały się… swoistym „widzimisię” związkowych działaczy.

Do A klasy przydzielono ni stąd ni zowąd drużynę seniorów nowopowstałego Tura 1921 Turek (jako nowa osobowość prawna), choć powinna ona zaczynać jak wszystkie inne kluby od klasy niżej. Ale już nowopowstały w 2015 roku Piast Grodziec musi zaczynać swoje ligowe wojaże właśnie od B klasy. Podobnie rzecz ma się reaktywowanych rezerw Victorii Września i wycofanej w trakcie rozgrywek Warty Kramsk. I jedni i drudzy powinni w myśl sportowej rywalizacji i ogólnie obowiązujących zasad w polskiej piłce startować od B klasy, a jednak związkowi działacze… dopuścili ich bez walki z powrotem do klasy A.

Wszystko między innymi zaczęło się od… Polonii Golina, czyli drużyny z miejscowości, z której pochodzi prezes KOZPN – Durczyński. W zeszłym sezonie Golina spadła z okręgówki, ale od sezonu 2015/16 decyzją władz związkowych zagra mimo to… nadal w okręgówce. Dla niej właśnie poszerzono tę ligę do … 17 zespołów. Polonia Golina nie spadła do A klasy, gdzie jej sportowe miejsce, do tego wycofały się rezerwy SKP Słupcy, awansował Licheń i tym samym zwolniły się 3 miejsca w rozgrywkach. Normą w większości związków jest to, że w takich sytuacjach „ratuje się” kluby z ostatnich miejsc w tabeli na koniec sezonu. W tym przypadku pierwszeństwo pozostania w lidze przysługiwać powinno Warcie Rumin, która do ostatnich kolejek ligowych walczyła o swój byt. Tak się jednak nie stało, a Wartę „spuszczono” do B klasy.

Działacze z Rumina zapowiadają, że nie zostawią tak sprawy i w razie konieczności skierują swoje roszczenia do centrali władz piłkarskich w Polsce. I dobrze, bo może w końcu ktoś to wszystko dostrzeże, zanim układy całkowicie wezmą górę nad sportem. A nie od dziś wiadomo, że konińska „piłka powiatowa” wymaga uzdrowienia. I to szybkiego.

P.s. Finał PP na szczeblu OZPN będzie w tym sezonie w Kleczewie czy we Wrześni? Jak sądzicie?

Linki powiązane:

JarderSport

Przegląd Koniński

 

 

© Stowarzyszenie Sympatyków Konińskiego Górnika 2015 Frontier Theme