Wyniki KBO na rok 2016

Wczoraj opublikowane zostały wyniki głosowania mieszkańców Konina na projekty, które będą realizowane w 2016 roku w ramach Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wyboru mieszkańców powyżej 16 roku życia były 93 pomysły, podzielone na projekty tzw. „duże” i „małe”. W oby dwóch grupach znajdowały się projekty związane z naszym Górnikiem. Przeszedł tylko jeden – ten z grupy „małych”, dokładnie chodzi o zakup i montaż elektronicznej tablicy wyników na stadionie przy Dmowskiego. Projekt ten w swojej grupie uplasował się na 3 miejscu pod względem liczby głosów. Zebrał ich 936. Jak widać mobilizacja w górniczym kręgu, na stadionie i wśród samych piłkarzy przyniosła całkiem zadowalające efekty.

Nie wiemy, ile dokładnie zebrał biało-niebieski projekt z grupy „dużych”, w którym chodziło o modernizację całego kompleksu sportowego przy Dmowskiego, w tym m.in. wymianę trybuny i jej częściowe zadaszenie, ale zwycięski projekt zebrał ich 1656. To projekt „remontu i renowacji boisk sportowych przy Szkole Podstawowej nr 8 w Koninie z Oddziałami Integracyjnymi”. Zakładając nawet, że wybierający mały projekt Górnika głosowali też na duży dotyczący stadionu, przewaga zwycięskiego pomysłu była bardzo duża.

Oczywiście należy się cieszyć, że chociaż będziemy mieli w końcu prawdziwą tablicę wyników na stadionie, to jednak parę słów o samej idei BO w konińskim wydaniu można teraz napisać. Sam KBO nie jest do końca tylko obywatelski, gdyż składane przez obywateli wnioski przechodzą przez sito urzędu miejskiego i z góry wiadomo, że pod niewygodne wnioski zawsze można znaleźć jakiś paragraf dyskwalifikujący. Druga, ale najważniejsza kwestia to akceptacja wniosków, które już w samej swojej formule należą do kompetencji i zadań miasta. Jak inaczej nazwać remont boisk szkolnych jednej z ponad 40 szkół w Koninie, która jest przecież placówką publiczną, utrzymywaną formalnie przez miasto i podległą pod urzędniczy wydział oświaty? Pieniądze z miasta, przeznaczone dla obywateli pójdą i tak na zadania, które miasto prędzej czy później musiałoby wykonać.

Idąc tym samym tropem, można to samo powiedzieć o tablicy na stadionie na Dmowskiego, którego właścicielem jest przecież MOSiR, a więc miasto. Od ponad 2 lat nie było tam sprawnej tablicy wyników, bo MOSiR nie potrafił lub zwyczajnie nie chciał jej naprawić i zamontować. W końcu kibice musieli sami zadbać o ten przyrząd, sięgając w głosowaniu po środki z budżetu teoretycznie obywatelskiego. Tak czy inaczej, miasto kosztem pieniędzy przeznaczonych dla pomysłów obywatelskich, pozbędzie się w końcu problemu, którym i tak kiedyś wypadałoby się zająć. Podobnie, dzieci z SP 8 otrzymają boiska, które prędzej czy później też należałoby wyremontować. Jakby nie patrzeć, wrzucono to w KBO i sprawa się rozwiązała.

Na koniec jeszcze jedna dobra informacja. Projekt Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Koninie zdobył 411 głosów i również będzie realizowany w nadchodzącym roku. Gratulujemy autorowi projektu! Pełna lista zwycięskich projektów na stronie KBO tutaj. 

Dziękujemy wszystkim tym, którzy oddali głos na biało-niebieskie projekty! W imieniu kibiców jak i wszystkich, którym nowa tablica będzie już wkrótce służyć! 

© Stowarzyszenie Sympatyków Konińskiego Górnika 2015 Frontier Theme